blackrockcity_yearround sectional graphic

Burning Man Presents for the benefit of the Burning Man Project... DECOMPRESSION 2011 Heat the Street FaIRE!

This is going to be quite a day to celebrate our 12th Decompression and 25th year of Burning Man!
Come at noon SHARP for a full twelve hours of art, performance, fire, dance, theme camps, circus arts, live music, DJs, Burning Man 2011 imagery, and MORE!!! All six blocks, the park, and stages will be overflowing with a stunning variety of creative expression! Bring your imagination to share and BE the art you wish to see in the world!!! Full schedule and list of pARTicipants to follow.

Decompression Flyer

Decompression Map


The 12th Annual SF Decompression
HEAT THE STREET FaIRE!

Celebrating 25 years of Burning Man and bringing the playa spirit back to the Bay! Sunday, October 9, 2011. Noon SHARP till Midnight

Public Entrance: Near 19th St. & Minnesota St., SF (through parking lot)
$10 donation in costumed-finery or with photo of yourself at Burning Man 2011
$20 in street clothes
All ages outdoors; 21+ inside Cocomo
(club closes 1:30am)
Outdoor stages/sound end 10pm, except Mariposa Stage which ends 11pm

 

STAGE SCHEDULE QUICK LINKS
MARIPOSA COCOMO CROSSROADS NAUTILUS X
20TH STREET 21ST STREET 22ND STREET PARK
PINK MAMMOTH + THE DUSTY RHINO + REBEL BASS COLLECTIVE
19th ST SOUND CAMPS: CAMP ? + DANCETRONAUTS + DODO Bus

 

PLEASE TAKE MASS TRANSIT, BIKE and CARPOOL:
(Muni bus #22, #48 and BART connects with the 3rd St T-line)
Ride your bike and avoid driving on Minnesota Street completely! Inexpensive parking available at UCSF lot (3rd Street at 16th Street). Or park on Terry Francois Blvd just a couple blocks away.
PLEASE RESPECT OUR NEIGHBORS.
Enter and exit quietly and without leaving a trace!
Pick up any litter you see on side streets as you go and help leave things spotless!
THIS IS A LEAVE NO TRACE EVENT! Please pack it in and pack it out!!!
This is not a regular street fair. Do not litter or leave trash!

PERFORMERS INCLUDE:
Antioquia, Aurora Activity Pony, Action Jackson, Adhara Dance Company, Anodyne Industries, Bad Unkl Sista, Blair, Brendan Random Ramsden, Burning Band Marching Band, Curly Doodle, Crossroads, Dark Sparkle, Dioscuri, Diva Marisa, DJ ICON, DJ Laird, DJ Feral, DJ Haack, Dr. Notorious, Easystreet, Energy Alchemist, Fire Smoothie, Gring-Oh-Star, Heart Touch / Keno Mapp, Hydrah, HystErica, Jef Stott, Jason Wilson, Kimba, Liz Ryder band, Loyd Family Players, MIDILOVE, Meg Amor Fire, Mo Corleone, Nancy Asiya, Onamare, Poilesque, Prize, Pyronauts, Richard Hartnell - Contact Juggler, Samba Stilt Circus, Sanedrac Hunter, Satchi Om, Sex Pixels, Shake It For Grandma, Skipper’s Revenge, Soul in the Machine, Solar Flare, SpinOff Tribal Belly Dance, Teeth Crush Bones, Th' Mole/ DJ 0.000001, The Audio Alchemizts, The BURNING OPERA, The MegaFlame Big Band, The Neurovoltaic Orchestra,The Zenotope Collective, Underwater Sunshine Krew, Vibrant EYEris, Vortechs, Wanderlust Circus, Writhe and MANY MANY MORE!

THEME CAMPS INCLUDE:
Adopt-A-Porta Pottie, Beignets for Art, Black Rock Prep, Black Rock Arts Foundation, BMIR, BRC Farmers Market, BRCPO, Bureau of Misinformation, Burners Without Borders, Burning Man Project, Camp Freefall, Camp Montage, Costco Soulmate Trading Outlet, Dancetronauts Strip Ship, District Everywhere, Dubscouts SF/Unknown Prophecies, Dustfish, The Dusty Rhino, EBOL/Klown Korps, First Church of the Last Laugh's Taberknuckle of St. Stupid, Friends of Blackrock Highrock, Gate & Perimeter, Hexayurt Workshop, Hiney Hygiene Station, Hookahdome, The Hillbilly Spaceship, Kamp Apokiliptika, Kidsville, Media Mecca, Moroccan Tea Lounge Micro Theatre, Nautilus X, Pink Mammoth, Playa Info, Pyroglyphics/P3 Oasis, Rebel Bass Collective, Revolution Camp/ Department of Public Words, Saraswati Tea House, Scarbutts Cafe, Sham Rock City, Shipwreck Tiki Lounge, Silicon Village / Heart On Pod, Sk8 Kamp, Strategik’s Dodo Bus, The Lost Penguins Cafe, Twilight Spaghetti Theater Decom Puppet show, Undercity/Jerk Church, World Hoop Day, Wow/Playa V, Camp Questionmark AND MORE!

ART BY:
Alex Lejeune, Andrew Jones, Luke Brown, Amanda Sage, Michael Divine, Matt Elson, Aurora Camp, Christopher Schardt, Bruce Miles, Danny, Debi Cable, Demian Dorrance, Derek Heinemann, Garth Webb, Henry Rikena, Jeff Howe and Ruby Bettencourt, Jim & Claire Alexander, JJ Holoubek, John Hagar, Jon Sarrugarte and Krysten Mate, Jason Star, Julian Cash, Jimi Cummins, Kathy D'Onofrio, Kirsten Berg, Kristian Akseth, Andrew Boyd and Stacey Reineccus, Kurt Pires, Lady V and Hemi, Mad Dog, Owen Kelly, Rob Lord, Robert Bengtson, Robn Parsons, Ruth Kneass & Desert Pearl Family, Sovereign, Tex Allen, Todd Cox, Todd Willams, Tom Haan, Vibrata Chromodoris & David Shamanik, Z and the Baby Blue Crew + LOTS MORE!

LIVE VJs: Carol Luna, Diana Maxwell, Mark McGothigan, Justyn Myers, Rayce O'Brien, Ron Halbert and others.

PROJECTED STILL IMAGERY by: well know photographers including Jeff Keppel, Josh Reiss, Scott London, S.N. Jacobson, Steven Fritz and many others.

SCREENING OF SHORT VIDEOS INSIDE CAFE COCOMO: filmmakers including Vincent Rommelaere, Todd Gardiner, Canatarri, Mark Day, Robert Chapin, Kepi & Kat, Matt Fahey, Damon Ristau, Jon Sarriugarte and Tripak.

MARIPOSA STAGE
Time Performer Type  
12:15-1:05 Curly Doodle BAND  
1:10-1:55 Mo Corleone DJ  
2:00-2:15 Diva Marisa OPERA  
2:20-3:10 The Burning Opera BAND  
3:15-4:00 Satchi Om DJ  
4:05-4:55 The MegaFlame Big Band BAND  
5:00-5:10 Tears of Erzulie DANCE  
5:15-6:10 Wanderlust Circus CIRCUS  
6:15-7:10 Gooferman BAND  
7:15-9:45 FIRE PERFORMANCES! FIRE!  
7:30 John Goodwin  
7:38 Skippers Revenge  
7:45 Underwater Sunshine Krew  
8:03 Poilesque  
8:14 Meg Amor Fire  
8:22 Solar Flare  
8:45 Vortechs  
9:03 Onamare   
9:11 Fire Smoothie  
9:17 Pyronauts  
9:50-10:50      Action Jackson BAND  
10:55-11:00   closing remarks    

 

CAFE COCOMO - With AMBIANCE & LOVE by HOOKAHDOM
2PM -2AM for Burning Man Photography & Videos
Selected photographers include:
Ales - Dust to Ashes Burning Man Yearbook, Sarah Cross
John Curly Larry Eiring Steve
Todd Gardiner Neil Girling Ron Halbert
Jantra Films Michael Holden S. N. Jacobson
Josh Keppel Scott London Jesse Rather
Patrick Roddy Richard Roberts Eric Schwabel
Gaby Thijsse Compilation by Ron Halbert and MORE!!
+ Cocomo VJ & Video Art by: Ron Halbert, Carol Luna, Diana Maxwell, Justyn Perry, and Syd Gabriel
Time Performer Type  
2:00-2:45 AmesEla BAND  
2:50-3:35 Radiohiro DJ  
3:40-3:55 SpinOff Tribal Belly Dance DANCE  
4:00-4:30 Dr. Notorious BAND  
4:35-5:05 Maria Mango ACOUSTIC  
5:10-5:55 JOY DJ  
6:00-6:05 HystErica VARIETY  
6:10-6:25 Teeth Crush Bones VARIETY  
6:30-7:25 Dark Sparkle VARIETY  
7:30-8:30 2011 Burning Man Short Video Festival with videos by:
Vincent Rommelaere, Todd Gardiner, Mark Day, Robert Chapin, Cannatari, Kepi and Kat, Damon Ristau, Ian Mackenzie, Matt Fahey, Tripak, Jon Sarriugarte.
Montage edit: David Marr
Montage Team: Rosalie Barnes, Andie Grace & BMHQ Communications Dept
VIDEO  
8:35-9:20 Anodyne Industries DJ  
9:25-10:10 11|3L3V3N BAND  
10:15-11:00 DJ Laird DJ  
11:05-11:15 Nancy Asiya DANCE  
11:20-12:10 Ra So DJ  
12:15-12:50 Th' Mole/ DJ 0.000001 SOLO  
12:55 Writhe DJ  

 

PINK MAMMOTH + THE DUSTY RHINO + REBEL BASS COLLECTIVE
Time Performer Camp  
12:00-12:45 Jon Rossi PM  
12:45-1:30 DJMK DR  
1:30-2:15 Wala RBC  
2:15-3:00 Kimba RBC  
3:00-4:30 JDubYa, Ray, Gravity PM  
4:30-5:00 Agent Zero DR  
5:00-5:30 Nugz DR  
5:30-6:15 Zach Moore DR  
6:15-7:00 DJ ICON RBC  
7:00-8:00 Tdub DR  
8:00-9:00 Moe Moe PM  
9:00-10:00 Smash and Grab RBC  

 

CROSSROADS (between cocomo & 19th)
Time Performer Type  
12:00-12:50 GAZ MONET BAND  
12:55-1:45 The Audio Alchemizts DJ  
2:00-3:30 Crossroads BAND  
3:45-4:15 illbobo DUO  
4:15-4:30 Stefania Vire DUO  
4:45-5:45 Liz Ryder band BAND  
6:00-6:45 TeemBug DJ  
7:00-8:30 Crossroads BAND  
8:45-9:45 Heart Touch BAND  

 

NAUTILUS X
Time Performer Type  
2:00-3:30 Sadu DJ  
3:30-5:00 Rocket Collective DJ  
5:00-7:00 Airpusher DJ  
7:00-8:00 Energy Alchemist DJ  
8:00-10:00 DJ Loomer DJ  

 

19th ST SOUND CAMPS: CAMP ? + DANCETRONAUTS + DODO Bus
Time Performer Camp  
1:00 Tek Freaks    
2:00 Simple Greene DoDo  
3:00 Magellan  Likquid  
3:20 Minnesota Camp?/VitalSC/Malabel  
4:00 Dr. Whiskers DoDo  
5:00 Influence DoDo  
6:00 Skulltrane vz Foobz Camp?/Malabel/IrieCartel  
6:40 Question  Camp?  
7:00 Ruff Hauser Muti Music/LA  
7:30 Carrier PlayMe/Interscope/Simplify  
8:00 Syd Gris Opulent Temple  
9:00 Cpt. TravNasty & Cpt. Philthy Phil Dancetronauts  

 

20th STREET STAGE
Time Performer Type  
12:00-1:00 Kashia DJ  
1:00-1:45 Hydrah DJ  
1:50-2:40 Blane Lyon BAND  
2:45-3:30 DJ Haack DJ  
4:30-5:15 The Neurovoltaic Orchestra BAND  
4:05-4:55 Kimba DJ  
5:20-6:05 Gring-Oh-Star DJ  
6:10-6:45 Cello Joe SOLO  
6:50-7:35 SanedracHunter DJ  
7:40-8:30 Easystreet BAND  
8:35-9:05 The Deviant Dolls DANCE  
9:10-9:55 Sex Pixels DJ  
  + After dark VJ & Visual Art by:    
  Hunter Payne & Soazik Soizic    

 

21st STREET STAGE - hosted by DUBSCOUTS
Time Performer Type  
12:00-12:55 Octopod DJ  
1:00-1:50 Prize BAND  
1:55-2:40 DJ Feral DJ  
2:45-3:35 Black Rock CIty Allstars BAND  
3:40-4:25 Carly D DJ  
4:30-5:20 Antioquia BAND  
5:25-6:10 Grizzly J DJ  
6:15-7:05 Vibrant EYEris BAND  
7:10-7:55 Ultraviolet DJ  
8:00-8:50 Dissolv BAND  
8:55-9:40 Jef Stott DJ  

 

22nd STREET STAGE
Time Performer Type  
1:00-1:50 Blair BAND  
1:55-2:40 Jason Wilson DJ  
2:45-3:35 Exit Wonderland BAND  
3:40-4:25 Dioscuri DJ  
4:30-4:40 Adhara Dance Company DANCE  
4:45-5:00 The Zenotope Collective DANCE  
5:05-5:15 Telariis Nocturne DANCE  
5:20-5:30 Bad Unkl Sista & Goyopod DANCE  
5:35-6:25 Dex Stakker DJ  
6:30-7:20 Aurora Activity Pony BAND  
7:25-8:10 DJ ICON DJ  
8:15-9:05 MIDILOVE BAND  
9:10-10:00 Soul in the Machine BAND  
  + After dark VJ & Visual Art by:    
  Mark McGothigan and Rayce O'Brien    

 

Performers at the gate!
Time Performer Type  
1:00-2:00 Cica Mica CIRCUS  
2:00-3:00 Samba Stilt Circus CIRCUS  
3:00-4:00 Richard Hartnell    
4:00+ Brendan Ramsden
Karena Kirkpatrick and friends!
   

 

Performers in the Park!  (more to come!)
Time Performer Type  
2:00-3:00 Cynthia Rauschert CIRCUS  
3:00-4:00 Samba Stilt Circus CIRCUS  
7:00-8:00 Burning Band Marching Band BAND  

 

TO VOLUNTEER: Email SEvolunteers(at)burningman(dot)com

The SF Decompression is powered by an amazing team of volunteers and tons of communal effort.

We also need volunteers to come back 11am Monday, Oct 11th to Minnesota and 19th for our annual neighborhood clean up so we can leave the neighborhood cleaner than we found it! (We’ll have donuts, coffee and new friends! Come earlier if you can get a head start.)

FOOD AVAILABLE ALL DAY: Tasty meat and veggie food options sold to benefit art programs. So, EAT FOR ART! Also food theme camps while supplies last. Come early!

EVERYONE should read the Survival Guide DECOMandments before you come:

Survival Guide DECOMandments